W 2021 r w Polsce o 7 proc. wzrosło zużycie paliw i ich import

zużycie paliwa w polsce

Duża zależność od zewnętrznych dostaw surowca niesie ze sobą ryzyko, a szansą na jego ograniczenie jest stopniowa elektryfikacja transportu oraz rozwój paliw niskoemisyjnych, zwłaszcza produkowanych własnymi zasobami. Obecna sytuacja geopolityczna tymczasowo zwiększyła rolę paliw kopalnych, co utrudnia proces odejścia od nich w Polsce. Spowodowane jest to brakiem technologii, mogącej w krótkim czasie zastąpić paliwa otrzymane w procesie przetwarzania ropy. Przed wybuchem wojny w Ukrainie, Rosja była trzecim pod względem wielkości producentem ropy na świecie (po Stanach Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej). Jej dzienne wydobycie wynosiło ponad 10 mln baryłek, z czego połowa była przeznaczona na eksport.

Polskie rafinerie przerobiły 24,8 mln ton ropy naftowej – o 4 proc. Jak przypomniał prezes POPiHN, zazielenienie transportu pozostaje jednym z głównych celów unijnej polityki klimatycznej – co będzie miało wpływ na rynek paliw w Polsce. Bilans obrotów międzynarodowych po I półroczu 2021 r. – przy mniejszej produkcji krajowej, skierowaniu z niej paliw na rynek krajowy oraz dużych zakupach poza granicami Polski – pokazał zdecydowaną nadwyżkę importu i nabyć w-w w stosunku do eksportu i dostaw w-w. Nadwyżka ta została określona na poziomie 5,2 mln m3 i było to o 2 mln m3 więcej niż przed rokiem, podsumowano. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br.

Zwiększone zostały także dostawy ropy z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Nigerii. „Ludzie jeździli chętniej, wrócili do mobilności i częściej decydowali się na wyjazdy wakacyjne w kraju. Rynek olejów smarowych zwykle podąża za rynkiem paliw. Na ten rok spodziewamy się, że nie będzie jakichś znacznych odbić czy spadków na rynku.

CD Projekt miał 481,11 mln zł zysku netto, 469,04 mln zł zysku EBIT w 2023

Było to widać szczególnie w segmencie olejów dla pojazdów osobowych. „Budowa gospodarki niskoemisyjnej wymaga zdefiniowania na nowo sektora transportowego – pogodzenia celów klimatycznych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i poszanowaniem interesu konsumentów. To jest wyzwanie, z którym musi się zmierzyć również branża paliwowa. Trzeba także pamiętać, że kolejne etapy wdrażania niskoemisyjnego transportu wymagają ogromnych nakładów finansowych” – zaznaczył Leszek Wiwała. Raport Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego „Przemysł i handel naftowy 2021” przedstawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze ubiegłego roku oraz strategiczne wyzwania dla sektora paliwowego. POPiHN to działająca od 1995 roku organizacja branżowa zrzeszająca działające w Polsce firmy paliwowe i logistyczne.

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na światowy i europejski rynek paliw zdecydowanie była wojna w Ukrainie. Jej silnie destabilizujące skutki były widoczne w Polsce pod postacią częstych wahań cen, zerwanych łańcuchów dostaw oraz zwiększonego zapotrzebowania na paliwa w związku z intensyfikacją transportu drogowego przez Polskę oraz znacznym eksportem paliw do Ukrainy. Jednak Polska poradziła sobie w tych trudnych warunkach bardzo dobrze. Uruchomienie nadzwyczajnych środków, takich jak wzmożone dostawy paliw do punktów sprzedaży detalicznej oraz wydłużenie godzin ich pracy czy też zaangażowanie wojska w logistykę dostaw paliw, zapewniło dostępność paliw na stacjach i ustabilizowało sytuację. W swoim raporcie POPiHN zwraca uwagę na fakt, jak działania na rzecz klimatu wpisują się w politykę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

  1. „Ogółem konsumpcja 6 głównych gatunków paliw (BS, ON, LPG, LOO, JET i COO) wzrosła o 6% w stosunku do wyniku z I półrocza 2020 r.
  2. W swoim raporcie POPiHN zwraca uwagę na fakt, jak działania na rzecz klimatu wpisują się w politykę bezpieczeństwa energetycznego kraju.
  3. Nie zwalniają prace nad regulacjami zaproponowanymi w ramach pakietu Fit for 55.
  4. „Ten rok był pełen ważnych wydarzeń – ze względu na związane ze zniesieniem ograniczeń pandemicznych odbicie gospodarcze w Polsce nastąpił wzrost zużycia paliw.

Wpływ na ceny paliw miały także wzrosty cen gazu oraz energii elektrycznej. Według raportu POPiHN cały polski sektor paliw płynnych zanotował wzrost sprzedaży, a największe przyrosty odnotowano w sprzedaży oleju napędowego i benzyn silnikowych. Do Polski sprowadzono około 13,7 mln m3 paliw gotowych z zagranicy.

Rynek oleju napędowego wzrósł o 3% do 20,95 mln m3, a rynek LPG zwiększył się o 5%, do 5,1 mln m3, podał POPiHN. Pomimo wybuchu wojny oraz wzrostu cen energii, Unia Europejska utrzymuje obrany kierunek polityki klimatycznej. Potrzeba wytwarzania energii niezależnie od importu surowców energetycznych wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Nie zwalniają prace nad regulacjami zaproponowanymi w ramach pakietu Fit for 55. Ustalono nowy kształt unijnego systemu handlu emisjami.

Polaków spodziewa się dalszego wzrostu cen najczęściej kupowanych produktów

Pewnie ten trend będzie utrzymany również w roku 2022” – poinformował Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. Jego zdaniem „taniej na stacjach już było”, gdyż rosyjska agresja na Ukrainę znacząco wpłynęła na krajowy rynek paliw. Rekordowy wzrost światowego popytu na ropę naftową, wojna w Ukrainie oraz zmiana kierunku importu surowców w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję znacząco wpłynęły na ceny paliw gotowych – wynika z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Z importu pochodziło 6,15 mln m3, podano również. Krajowy sektor paliwowy w 2021 r. Odrobił straty po pandemii.

Co najmniej dwa gatunki paliwa oferowało 7898 ogólnodostępnych obiektów. W ciągu zeszłego roku ich liczba wzrosła o niewiele ponad pół procenta, co potwierdza nasycenie rynku stacji paliw w Polsce. 57% z nich działało NBA YoungBoy badane za rzekome napaść pistolet b pod marką firm zrzeszonych w ramach POPiHN. Sprzedaż na tych stacjach w 2022 r. Odpowiadała za około 74% całkowitej sprzedaży detalicznej benzyn silnikowych, około 54% oleju napędowego oraz 42% autogazu.

Gałęzie gospodarki dotychczas objęte systemem do 2030 r. Powinny zredukować emisję CO2 o 62% W 2027 r. Ma powstać nowy system handlu emisjami (ETS II), który obejmie mieszkalnictwo oraz transport. Uzgodniono także, że od 2035 r.

Prognoza centralna analityków dot. PKB to wzrost o 3,1%

W II kwartale bieżącego roku wyniki konsumpcji paliw były już znacznie lepsze niż w II kwartale 2020 r i tym samym cały wynik I półrocza 2021 r. Pokazał poziom znacznie przewyższający stan po 6 miesiącach ubiegłego roku” – czytamy w komunikacie. Polska od kilku lat prowadziła działania na rzecz zmniejszenia importu rosyjskiej ropy. Głównym dostawcą ropy do Polski stała się Arabia Saudyjska, która w 2022 r. Odpowiadała za 28% dostaw tego surowca do naszego kraju.

Samochody osobowe i dostawcze będą mogły być wprowadzane na rynek unijny jedynie po spełnieniu wymogu redukcji emisji, co oznacza odejście od stosowania w samochodach tradycyjnych paliw silnikowych. Promocję odnawialnych źródeł energii przewidziano również w ramach rewizji dyrektywy dot. POPiHN wyliczyła, że w ubiegłym roku do Polski sprowadzono 12,3 mln m3 paliw, czyli o prawie 2,5 mln m3 więcej niż w 2020 r. Krajowa produkcja paliw płynnych w 2021 r. Wyniosła 27,2 mln m3, co oznacza wzrost na poziomie 3 proc. W porównaniu do roku poprzedniego.

Wzrost importu miał miejsce mimo wzrostu krajowej produkcji paliw gotowych w rafineriach, które w 2022 r. Przerobiły prawie 27 mln ton ropy naftowej. Oznacza to wzrost o 8% względem 2021 r. Paliwa wyprodukowane w Polsce powstały z surowca niemal https://www.dowjonesrisk.com/twitter-honeywell-and-nextera-energy-for-the-q2-of-2021/ w całości pochodzącego z zagranicy, krajowe wydobycie ropy naftowej stanowi jedynie około 3% surowca przerabianego w Gdańsku i Płocku. W swoim raporcie POPiHN przedstawiła również szersze, globalne spojrzenie na przemysł i handel naftowy.

Dawało jej to drugie miejsce na liście eksporterów ropy. Przed wybuchem wojny z Rosji pochodziło 27% unijnego importu ropy, blisko 50% importu węgla oraz ponad 45% importu gazu ziemnego. Odcięcie się od tak dużego producenta surowców energetycznych było możliwe dzięki zwiększeniu dostaw z krajów, takich jak Arabia Saudyjska czy USA.

Tinggalkan BalasanCancel reply